skip to Main Content
Vitamiinid Lastele

Vitamiinid lastele

Enne kui otsustada, millised vitamiinid lastele valida või küsida, millised on parimad vitamiinid lastele, tuleks mõelda sellele, kas lapse toitumine on tasakaalustatud. Tasakaalustatud toitumise all mõeldakse seda, et lapse toidus on olemas nii valgud, süsivesikud, rasvad, kiudained, mineraalid, soolad ja ka vitamiinid. Selleks, et lapse toit oleks mitmekesine ja tasakaalus, soovitatakse järgida toidupüramiidi, kus on esindatud erinevad põhitoidu grupid. Need on: teraviljatooted ja kartul, puu- ja köögiviljad ning marjad (sh seened ja kaunviljad), piim ja piimatooted, kala, linnuliha, muna, liha ning lisatavad toidurasvad, õliviljad, pähklid. Lisaks eelnevale, võib süüa (kuid pigem vähe) toite grupist magusad ja soolased näksid, suhkur ja maiustused. Seega esmalt tuleks vaadata üle lapse toidulaud ning vajadusel teha selles korrektuure. Siiski on vitamiine, mille võtmist soovitatakse igal juhul – nt D vitamiin, millega peaks Eesti kliimas kindlasti organismi toetama. Millised vitamiinid lastele anda, selles osas oskab nõu anda nii perearst kui ka apteeker.

Vitamiinid lastele

Vitamiinide valik võtab silme eest kirjuks, sest müügil on väga erinevaid vitamiine erineva otstarbega. Toome mõned näited:

1)    D vitamiin lastele – Eesti kliimas on vajalik toetada organismi D vitamiiniga, sest toidust ei pruugi lapsed saada seda piisavalt. D vitamiini leidub näiteks munas, maksas, rasvastes kalades, mida lapsed ei pruugi süüa. Valikuid, millist D-vitamiini osta, on mitmeid ja nii nagu ka teisi vitamiine, on võimalik osta D-vitamiini erineval kujul (tilkadena, speina, või hoopis valida D-vitamiin kummikarud jne);

2)    B vitamiinid lastele;

3)    Omega 3 vitamiinid lastele – Omega 3 laste vitamiinid sisaldavad linaõli ning vitamiine A, B, C ja D. Seega on need sellised toidulisandid, mis aitavad hoida hambaid ja luid normaalsetena, toetavad immuunsüsteemi ning närvisüsteemi normaalset talitlust;

4)    immuunsust tugevdavad vitamiinid lastele – immuunsust võiks toetada eriti siis, kui esinevad sageli külmetus- ja kroonilised haigused või laps väsib kiiresti. Näiteks Ecosh looduslikud toidulisandid aitavad kaitsta immuunsüsteemi viiruste ja bakterite eest ning aitavad tugevdada immuunsüsteemi. Looduslikud vitamiinid lastele ei sisalda kunstlikke maitse- ja värvaineid;

5)    multivitamiinid lastele – kui lapsel on raske mitut erinevat vitamiini võtta, siis lihtsaks ja mugavaks lahenduseks on multivitamiinid lastele, kus on juba mitu erinevat vitamiini korraga (nt C-vitamiin, B6 ja vitamiin D3). Üheks selliseks on näiteks Swedish Nutra looduslikud vitamiinid.

Parimad vitamiinid lastele on sellised, mida neil on ka mugav tarbida. Seetõttu tuleks lähtuda sellest ja valida vitamiinid lastele tilkadena, tableti kujul, siirupina, spreina või hoopis toredate kummikarude näol, mille võtmine on kindlasti lõbusam ja meeldivam kui tableti või siirupi manustamine. Müügil on erineva maitsega vitamiinid lastele, mistõttu leiab igale lapsele talle sobivad kummikommid. Kummikommidena toidulisandite tarbimine ei pea olema vaid lastele, sest kummikommidena on toidulisandeid ka täiskasvanutele.

Näiteks Yomi vitamiinid lastele on apelsini, vaarika ja viinamarjamaitselised. Yomi vitamiin on saadaval ka šokolaadimaitselisena. Silmas tuleb pidada seda, et isegi kui vitamiinid lastele meeldivad, siis tuleb neid hoida lastele kättesaamatus kohas, et ei ületaks päevast annust.

Back To Top