skip to Main Content
Kuidas Asutada Ettevõtet Eestis?

Kuidas asutada ettevõtet Eestis?

Eesti on tuntud oma soodsa ettevõtluskeskkonna ja lihtsate bürokraatlike protsesside poolest, mis muudavad ettevõtte asutamise lihtsaks ja kiireks. Tänu e-residentsusele ja digitaalselt arenenud infrastruktuurile on Eesti meelitanud ettevõtjaid üle kogu maailma. Selles artiklis anname ülevaate peamistest sammudest, mida tuleb järgida ettevõtte asutamisel Eestis, sealhulgas vajalike dokumentide ja seadusandlike nõuete kohta.

Ettevalmistused ja planeerimine

Enne ettevõtte asutamist on oluline teha põhjalik ettevalmistus ja planeerimine. Esmalt tuleks välja töötada äriidee ja viia läbi turu-uuring, et mõista oma potentsiaalset turgu ja konkurente. Turu-uuring aitab tuvastada, kas teie toode või teenus leiab turul nõudlust ning millised on teie konkurendid ja nende strateegiad. Samuti tuleks koostada äriplaan, mis sisaldab ettevõtte eesmärke, strateegiaid ja finantsprognoose. Äriplaan aitab määratleda selged suunised ettevõtte tegevuseks ning on sageli vajalik ka investorite ja pankade jaoks, kes võivad olla valmis teie ettevõtmist rahaliselt toetama.

Äriplaan peaks sisaldama järgmist:

  • Ärieesmärgid ja missioon
  • Turu analüüs ja konkurentsiolukord
  • Toote või teenuse kirjeldus
  • Turundus- ja müügistrateegia
  • Operatsioonide plaan
  • Finantsprognoosid ja rahastamisvajadused

Juriidilised ja regulatiivsed nõuded

Pärast ettevalmistuste tegemist on järgmine samm valida sobiv ettevõtlusvorm. Eestis on populaarsemad ettevõtlusvormid osaühing (OÜ), aktsiaselts (AS) ja füüsilisest isikust ettevõtja (FIE). Igal vormil on oma eelised ja puudused ning erinevad juriidilised nõuded.

  • Osaühing (OÜ): OÜ asutamine on Eestis kõige levinum. Alates 2023. aastast ei ole osaühingu asutamisel minimaalse osakapitali nõuet, mis annab ettevõtjatele suurema paindlikkuse. Osaühingu asutamiseks tuleb sõlmida asutamisleping ja kinnitada põhikiri. Vajalikud dokumendid saab notariaalselt kinnitada või kasutada kiirmenetluse raames äriregistri tüüpdokumente.
  • Aktsiaselts (AS): AS on suurematele ettevõtetele sobiv vorm, kus aktsionärid vastutavad ettevõtte kohustuste eest ainult oma aktsiate väärtuses. Aktsiaseltsi asutamiseks on nõutav vähemalt 25 000 euro suurune osakapital. AS-i asutamine nõuab põhikirja koostamist ja asutamislepingu sõlmimist, samuti on vajalik notariaalne kinnitus.
  • Füüsilisest isikust ettevõtja (FIE): FIE on sobiv ettevõtlusvorm väiksematele ettevõtjatele ja vabakutselistele. FIE-d vastutavad isiklikult kõigi ettevõtte kohustuste eest, mis tähendab suuremat riski võrreldes OÜ või AS-iga. FIE registreerimine on lihtne ja ei nõua asutamislepingut ega põhikirja.

Oma ettevõtte asutamise protsessi edukaks läbiviimiseks on soovitatav konsulteerida spetsialistiga, kes saab aidata sobiva lahenduse leidmisel ja juurutamisel. Professionaalne abi võib tagada sujuva ülemineku ja vältida võimalikke probleeme. Supervisioon on samuti üks viisidest, kuidas edukalt superviisori toel oma ettevõte asutada. 

Ettevõtte registreerimine

Ettevõtte registreerimine Eestis on sujuv ja lihtne protsess, mida saab teha nii elektrooniliselt kui ka notari kaudu. Enne registreerimist tuleb valida ettevõtte nimi ja kontrollida selle sobivust e-äriregistris. Seejärel saab esitada registreerimistaotluse koos vajalike dokumentidega, nagu asutamisleping ja põhikiri. Elektroonilise registreerimise puhul saab dokumente digiallkirjastada ja see on sageli kiirem.

Dokumentide esitamine: Ettevõtte asutamiseks on vajalik sõlmida asutamisleping ja kinnitada põhikiri. Kui asutajaks on ainult üks isik, teeb ta asutamisotsuse. Kiirmenetluse puhul saab kasutada äriregistri tüüpdokumente, mis lihtsustavad protsessi. Kõik dokumendid peavad olema notariaalselt kinnitatud või digiallkirjastatud.

Registreerimistasud ja protsessid: Riigilõiv ettevõtte registrisse kandmise eest on 200 eurot, kuid elektroonilise kiirmenetluse puhul on riigilõiv 265 eurot. Notari kaudu registreerimisel lisanduvad notaritasud, mis sõltuvad osakapitali suurusest ja asutajate arvust. Notaribürood pakuvad sageli näidisdokumente, mis hõlbustavad asutamisprotsessi.

Maksukohustused ja raamatupidamine

Ettevõtte asutamisel Eestis tuleb arvestada mitmete maksukohustuste ja raamatupidamisnõuetega. Kõigepealt tuleb registreerida ettevõte maksukohustuslaseks ja käibemaksukohustuslaseks, kui aastane käive ületab teatud piirmäära. Lisaks tuleb regulaarselt esitada maksudeklaratsioone ja aastaaruandeid.

Maksuregistreeringud ja kohustused: Ettevõtted peavad registreerima end Maksu- ja Tolliametis, et saada maksukohustuslaseks. Käibemaksukohustus tekib, kui ettevõtte aastane käive ületab 40 000 euro piiri. Lisaks tuleb tasuda ka sotsiaalmaksu, tulumaksu ja muid makse sõltuvalt ettevõtte tegevusest.

Raamatupidamisnõuded: Eestis tegutsevatel ettevõtetel on kohustus pidada korrektset raamatupidamist vastavalt Eesti raamatupidamise seadusele. See hõlmab igakuiste ja aastaaruannete koostamist, finantsaruannete esitamist ja maksudeklaratsioonide täitmist. Paljud ettevõtted kasutavad raamatupidamistarkvara või palkavad professionaalseid raamatupidajaid, et tagada kõikide nõuete täitmine.

Pank ja finantsid

Ettevõtte asutamisel on oluline avada eraldi pangakonto, mis eraldab ettevõtte rahalised vahendid isiklikest. Pangakonto avamiseks tuleb esitada ettevõtte registreerimisdokumendid ja isikut tõendavad dokumendid. Oluline on valida pank, mis pakub soodsaid teenustasusid ja mugavaid pangateenuseid, sealhulgas internetipanka ja rahvusvahelisi makseid.

Nõutavad dokumendid ja protsess: Pangakonto avamiseks tuleb esitada äriregistrist saadud ettevõtte registreerimisdokumendid, asutajate ja juhatuse liikmete isikut tõendavad dokumendid ning vajadusel ettevõtte põhikiri.

Soovitused pankade valikul: Eesti pangad pakuvad laia valikut pangateenuseid ettevõtetele. Panga valimisel tuleks kaaluda teenustasusid, internetipanga mugavust ja pakutavaid lisateenuseid, nagu rahvusvahelised maksed ja krediidiliinid.

Esialgne kapital ja rahastamisvõimalused

Ettevõtte käivitamiseks võib olenevalt ettevõtte tegevusvaldkonnast olla vajalik esialgne kapital, mida saab koguda erinevatest allikatest – säästud, pereliikmed, sõbrad, investorid või pangalaenud. Eestis leidub mitmeid rahastamisvõimalusi ja toetusi, mis on mõeldud ettevõtjatele.

Investorite kaasamine: Alustavad ettevõtted võivad kaasata investoreid, pakkudes neile osalust ettevõttes. Investorite leidmine võib toimuda ärikiirendite, inkubaatorite ja investeerimisplatvormide kaudu.

Toetused ja laenud: Eesti riik ja Euroopa Liit pakuvad mitmeid toetusi ja laenuprogramme, mis on suunatud alustavatele ettevõtetele. Toetused võivad katta osa alustamiskuludest ja laenud pakkuda soodsaid tingimusi. Oluline on uurida, millised programmid ettevõttele sobivad ja millised on nende tingimused.

Töötajate värbamine ja personalijuhtimine

Kui ettevõte on registreeritud ja rahastamine kindlustatud, võib alata töötajate värbamine. Töötajate palkamisel tuleb järgida Eesti tööseadusandlust ja tagada, et kõik töölepingud ja töötingimused oleksid korrektsed.

Töötajate palkamise protsess: Töötajate leidmiseks võib kasutada tööportaalide kuulutusi, värbamiskampaaniaid ja personaliotsingufirmade abi. Kui sobivad kandidaadid on leitud, tuleb koostada tööleping, milles sätestatakse töötingimused, palk ja muud tööalased kohustused.

Personalijuhtimise ja -arvestuse nõuded: Eestis tuleb kõik töötajad registreerida Maksu- ja Tolliametis ning arvestada tööjõumakse, nagu sotsiaalmaks ja tulumaks. Oluline on pidada korrektset arvestust töötajate töötundide, puhkuse ja haiguspäevade kohta. Personalijuhtimise tarkvara kasutamine võib aidata hallata kõiki neid protsesse tõhusamalt ja vähendada võimalikke vigu.

Kui ettevõtja ei plaani töötajaid värvata: Kui ettevõtja ei plaani esialgu töötajaid palgata, tuleb siiski arvestada võimalusega, et tulevikus võib ettevõtte kasvades töötajate palkamine vajalikuks osutuda. Sellisel juhul on soovitatav tutvuda tööjõu palkamise protsesside ja seadusandlike nõuetega juba varakult, et vajaduse tekkides oleks kõik vajalikud teadmised ja ressursid olemas. Samuti võib kaaluda koostöövõimalusi vabakutseliste või lepinguliste töötajatega, mis annab paindlikkuse ilma püsiva tööjõukuluta.

E-residentsus ja digitaalne ettevõtlus

E-residentsus võimaldab välismaalastel asutada ja juhtida Eesti ettevõtet ilma, et nad peaksid füüsiliselt Eestis viibima. E-residentsuse taotlemine on lihtne ja seda saab teha veebis, täites taotlusvormi ja tasudes taotlustasu. E-residentsuse eeliste hulka kuuluvad juurdepääs Eesti digiallkirjastamise süsteemile, e-äriregistrile ja teistele e-teenustele, mis muudavad ettevõtte haldamise mugavaks ja efektiivseks.

Kuidas taotleda e-residentsust: E-residentsuse taotlemiseks tuleb külastada e-residentsuse portaali ja esitada taotlus koos isikut tõendava dokumendi koopia ning digitaalse foto. Taotluse menetlemine kestab tavaliselt 4-6 nädalat. Pärast heakskiitu tuleb isikutuvastus teha Eesti saatkonnas või teeninduspunktis, kus väljastatakse e-residendi kaart.

E-residentsuse kasutamine ettevõtte asutamisel ja haldamisel: E-residendid saavad kasutada Eesti e-teenuseid, et asutada ettevõte elektrooniliselt, hallata finants- ja maksuarvestust ning sõlmida lepinguid digiallkirja abil. See võimaldab juhtida ettevõtet rahvusvaheliselt, vähendades samas bürokraatiat ja kulusid. E-residentsus on eriti kasulik digitaalsetele nomaadidele, vabakutselistele ja väikestele ettevõtetele, kes soovivad laiendada oma äritegevust Euroopa Liidus.

Back To Top